Döşemehane
 
Başarılı Ürün sepetinize eklenmiştir.
Uyarı Sepetiniz boşantılmıştır.
Uyarı Ürün sepetinizden silindi.

 
Yardım    |    Kolay İade    |    Mağaza    |    Projeler    |    Kampanyalar
 
 Sepetim (0)
 Kayıt Ol
 Sepet (0)
 
Mobil Menü

Köşe Koltuk
Koltuk/Kanepe
Berjer
Masa
Mobilya
Sandalye
Puf
Sehpalar
Aksesuarlar
Yatak Odası
Email**
:
Ad Soyad*
:
TC Kimlik No*
:
Kullanıcı Adı*
:
Kullanıcı Adı Kontrolü
:
En az 4 karakter olmalıdır!
Şifre*
:
Şifre [Tekrar]*
:
Şifre Gücü
:
Cinsiyet*
:
Telefon*
:
>
 
Güvenlik Kodu*
:
Güvenlik Kodu*
:
Üyelik Sözleşmesi
 
 
 
 
 
* Lütfen tüm alanları eksiksiz doldurunuz!
** Kayıt sırasında kullanacağınız email adresi sipariş işlemleri sırasında kullanılacaktır. Lütfen email adresi kısmına geçerli bir email adresi giriniz!
 
 
 
 
 
 
 
GÖNDER
 
NEWSLETTER
Size özel kampanyalardan, indirimlerden, yeniliklerden haberdar olmak için eposta adresinizi bırakabilirsiniz.

  
Email Adresinizi Giriniz..
  
 

BİZE ULAŞIN
Döşemehane
:Yukarı Dudullu Mahahllesi Çilekli Sokak No 5 ÜMRANİYE / İSTANBUL

: 0533 935 26 40
: info@dosemehane.com

BİZİ TAKİP EDİN
        
©Copyright  2024 All Rights Reserved.
 
Mesafeli Satış Sözleşmesi

ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
TARAFLAR
SATICI BİLGİLERİ
Satıcı İsim/Unvan : Döşemehane
Satıcının Açık Adresi : [Adres Bilgisi]
Satıcının Telefonu : [Telefon Bilgisi]
Satıcı Mersis No : [Mersis No]
Alıcı'nın İade Halinde Malı Satıcı'ya Göndereceği Kargo Şirketi : [Kargo Şirketi]
ALICI                                      
Adı Soyadı :
Adresi :
TC Kimlik No :
SÖZLEŞME'NİN KONUSU VE KAPSAMI
İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine uygun olarak düzenlenmiştir. İşbu Sözleşme'nin tarafları işbu Sözleşme tahtında Kanun'dan ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinden kaynaklanan yükümlülük ve sorumluluklarını bildiklerini ve anladıklarını kabul ve beyan ederler.
İşbu Sözleşme'nin konusunu; Alıcının Döşemehane (Mersis No: [Mersis No]) ait magaza.dosemehane.com alan adlı web sitesinden ,Döşemehane'e ait mal veya hizmetin satın alınmasına yönelik elektronik olarak sipariş verdiği, Sözleşme'de belirtilen niteliklere sahip mal veya hizmetin satışı ve teslimi ile ilgili olarak Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi oluşturur.
SÖZLEŞME KONUSU MAL VE HİZMETİN TEMEL NİTELİKLERİ VE FİYATI (KDV DAHİL)
Ürün Kodu Ve Adı   Adet    Satıcı
İlan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapılana ve değiştirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir.
Kargo hariç toplam ürün bedeli:
Kargo Ücreti:
Kargo Dahil Toplam Bedeli:
Ödeme Şekli ve Planı: kredi kartı ile
Alınan Vade Farkı: 0.00 TL
Vade Farkı hesabında kullanılan faiz oranı: % 0.00
Teslim Şartları:
in sevkiyatına Alıcı tarafından mal veya hizmetin sipariş edilmesini takiben ... iş günü içinde başlanacaktır.
Teslimat Adresi:
MALIN TESLİMİ VE TESLİM ŞEKLİ
Sözleşme Alıcı tarafından elektronik ortamda onaylanmakla yürürlüğe girmiş olup, Alıcı'nın Satıcı'dan satın almış olduğu mal veya hizmetin Alıcı'ya teslim edilmesiyle ifa edilmiş olur. Mal, Alıcı'nın sipariş formunda ve işbu Sözleşme'de belirtmiş olduğu adrese ve belirtilen yetkili kişi/kişilere teslim edilecektir.
TESLİMAT MASRAFLARI VE İFASI
Malın teslimat masrafları aksine bir hüküm yoksa Alıcı'ya aittir. Satıcı, Web Sitesi'nde teslimat ücretinin kendisince karşılanacağını beyan etmişse teslimat masrafları Satıcı'ya ait olacaktır.
Malın teslimatı; ödemenin gerçekleşmesinden sonra taahhüt edilen sürede yapılır. Satıcı, sipariş konusu mal veya hizmetin ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı haller saklı kalmak kaydıyla, mal veya hizmeti, Alıcı tarafından mal veya hizmetin sipariş edilmesinden itibaren 30 (otuz) gün içinde teslim eder.
Herhangi bir nedenle Alıcı tarafından mal veya hizmetin bedeli ödenmez veya yapılan ödeme banka kayıtlarında iptal edilir ise, Satıcı mal veya hizmetin teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.
Malın Satıcı tarafından kargoya verilmesinden sonra ve fakat Alıcı tarafından teslim alınmasından önce Alıcı tarafından yapılan sipariş iptallerinde kargo bedelinden Alıcı sorumludur.
Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde Satıcı bu durumu öğrendiği tarihten itibaren 3 (üç) gün içinde Alıcı'yı bilgilendirecek ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç 14 (on dört) gün içinde iade edecektir.
ALICI'NIN BEYAN VE TAAHHÜTLERİ
Alıcı, Websitesi'nde yer alan Sözleşme konusu mal veya hizmetin temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimat ve kargo bedeline ilişkin olarak Satıcı tarafından yüklenen ön bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.
Alıcılar, tüketici sıfatıyla talep ve şikayetlerini yukarıda yer alan Satıcı iletişim bilgilerini kullanarak ve/veya www.dosemehane.com Websitesi'nde yer alan iletişim Sekmesi üzerinden ulaştırabilirler.
Alıcı, işbu sözleşmeyi ve Ön Bilgilendirme Formu'nu elektronik ortamda teyit etmekle, mesafeli sözleşmelerin akdinden önce Satıcı tarafından Alıcı'ya verilmesi gereken adres, siparişi verilen mal veya hizmete ait temel özellikler, mal veya hizmetin vergiler dahil fiyatı, ödeme ve teslimat ile teslimat fiyatı bilgilerini de doğru ve eksiksiz olarak edindiğini teyit etmiş olur. Alıcı'nın, teslim edildiği esnada tahrip olmuş, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı olduğu açıkça belli olan Sözleşme konusu mal veya hizmeti kargo şirketinden teslim alması halinde sorumluluk tamamen kendisine aittir.
Mal veya hizmetin tesliminden sonra Alıcı'ya ait kredi kartının Alıcı'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşunun mal veya hizmetin bedelini Satıcı'ya ödememesi halinde, Alıcı kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla mal veya hizmeti 3 (üç) gün içinde Satıcı 'ya iade etmekle yükümlüdür. Bu halde teslimat giderleri Alıcı'ya aittir.
SATICI'NIN BEYAN VE TAAHHÜTLERİ
Satıcı, Sözleşme konusu mal veya hizmetin tüketici mevzuatına uygun olarak, sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile Alıcı'ya teslim edilmesinden sorumludur.
Satıcı, mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen olağanüstü durumlar nedeni ile sözleşme konusu mal veya hizmeti süresi içinde teslim edemez ise, durumu öğrendiği tarihten itibaren 3 (üç) gün içinde Alıcı'ya bildirmekle yükümlüdür.
Sözleşme konusu mal veya hizmet, Alıcı'dan başka bir kişiye teslim edilecek ise, teslim edilecek kişinin teslimatı kabul etmemesinden Satıcı sorumlu tutulamaz.
Alıcı, hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin, mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren satın alma tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde cayma hakkını kullanabilir Alıcı cayma hakkını www.dosemehane.com sitesinde yer alan iletişim Sekmesinden veya iletişim. Sekmesinde yer alan İade Formunu doldurarak ürünle birlikte Satıcının adresine göndererek kullanabilir. Alıcı cayma hakkını web sitesi üzerinde kullanması durumunda İade Formu ile ürünü 7 gün içinde göndermekle yükümlüdür. Mal ile faturasının, malın kutusunun, ambalajının varsa standart aksesuarları mal ile hediye edilen diğer ürünlerin de eksiksiz ve hasarsız olarak iade edilmesi gerekmektedir. Alıcı cayma süresi içinde malı işleyişine teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmalıdır.
Alıcı iade edeceği malı Satıcı'ya Ön Bilgilendirme formunda belirtilen Satıcının iade için öngördüğü anlaşmalı kargo şirketi ile gönderdiği sürece iade kargo bedeli Satıcı'ya aittir. Alıcı'nın iade edeceği malı Ön Bilgilendirme formunda belirtilen Satıcının anlaşmalı kargo şirketi dışında bir kargo şirketi ile göndermesi halinde iade kargo bedeli ve malın kargo sürecinde uğrayacağı hasardan Satıcı sorumlu değildir.
Alıcı'nın cayma hakkını kullanmasından itibaren 14 (on dört) gün içerisinde (malın Satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla geri gönderilmesi kaydıyla). Alıcı'nın ilgili mal veya hizmete ilişkin Satıcı ?ya yaptığı tüm ödemeler Alıcı'ya satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden ve tek seferde iade edilecektir.
Malın iade alınamaması için haklı sebeplerin varlığı halinde Satıcı sözleşmedeki ifa süresi dolmadan Alıcı'ya eşit kalite ve fiyatta mal/hizmet tedarik edebilir. Satıcı mal/hizmetin ifasının imkânsızlaştığını düşünüyorsa bu durumu öğrendiği tarihten itibaren 3 (üç) gün içinde Alıcı'ya bildirir. Bu durumda Satıcı ödenen bedeli ve varsa belgeleri 14 (on dört) gün içinde Alıcı'ya iade eder. Alıcı iade edeceği mal/hizmeti ön bilgilendirme formunda belirtilen
CAYMA HAKKININ KULLANILAMAYACAĞI HALLER
Mevzuat uyarınca Alıcı aşağıdaki hallerde cayma hakkını kullanamaz:
Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve Satıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmelerde (örn. Ziynet, altın ve gümüş kategorisindeki ürünler);
Alıcı'nın istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların teslimine ilişkin sözleşmelerde;
Tesliminden sonra ambalaj bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmelerde;
Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmelerde;
Yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmelerde;
Bahis ve piyangoya ilişkin hizmetlerin ifasına ilişkin sözleşmelerde;
Cayma hakkı süresi sona ermeden önce tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmelerde ve Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ile tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmelerde (hediye kartı, hediye çeki, para yerine geçen kupon ve benzeri).
Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin kapsamı dışında bırakılmış olan mal veya hizmetler (Satıcının düzenli teslimatları ile Alıcı'nın meskenine teslim edilen gıda maddelerinin( Düzenli mama tedariki), içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddeleri ile seyahat, konaklama, lokantacılık, eğlence sektörü gibi alanlarda hizmetler) bakımından cayma hakkı kullanılamayacaktır.
UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamında satılan mal veya hizmete ilişkin sorumluluk bizzat Satıcı ?ya aittir. Bununla birlikte Alıcılar, satın aldıkları mal ve hizmetlerle ilgili şikâyetlerini Satıcılara doğrudan iletebilirler. İş bu Sözleşme ile ilgili çıkacak ihtilaflarda: her yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilan edilen değere kadar Alıcı'nın yerleşim verindeki ürünü satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki İl veya İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, söz konusu değerin üzerindeki ihtilaflarda ise Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.
MAL/HİZMETİN FİYATI
Malın peşin veya vadeli satış fiyatı, sipariş formunda yer almakla birlikte, sipariş sonu gönderilen bilgilendirme e-postası ve ürün ile müşteriye gönderilen fatura içeriğinde mevcut olan fiyattır. Satıcı tarafından yapılan indirimler, kuponlar, kargo ücreti ve sair uygulamalar satış fiyatına yansıtılır.
KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK
Taraflar arasında kurulan iş bu mesafeli satış sözleşmesi hükmü gereğince Alıcının kişisel verileri Satıcı tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunun 5/2 maddesi gereğince sözleşmenin ifası, Satıcının haklarının korunması için zorunlu olması ve Satıcının hukuki yükümlülüğü gereğince işlenmektedir.
Alıcı tarafından Web sitesinde yer alan Sepetim kısmında doldurduğu Kişisel Verileri ile Mesafeli Satış Sözleşmesi kurulmuş olup, iş bu bilgiler Döşemehane sistemlerinde saklanmaktadır.
Satıcı tarafından hukuka uygun olarak işlenmiş Kişisel veriler sözleşmenin ifası ve Satıcının haklarını korumak ve hukuki yükümlülüklerin yerine getirilmesi adına 3.kişi iş ortakları ve tedarikçiler ile paylaşılabilecektir.
Alıcı tarafından Web Sitesinde girilen bilgilerin ve işlemlerin güvenliği için gerekli önlemler, Satıcının sistem altyapısında, bilgi ve işlemin mahiyetine göre günümüz teknik imkânları ölçüsünde alınmıştır. Bununla beraber, söz konusu bilgiler ALICI cihazından girildiğinden dolayı, Alıcı tarafından gerekli teknik önlemlerin alınması gerekmektedir. Alıcı tarafından ilgisiz kişilerce erişim engeli alınması, virüs koruması dahil olmak üzere yeterli önlemler alınmadığı takdirde Satıcının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.  
TEMERRÜT HALİ VE HUKUKİ SONUÇLARI
Alıcı'nın, kredi kartı ile yapmış olduğu işlemlerde temerrüde düşmesi halinde kart sahibi bankanın kendisi ile yapmış olduğu kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyecek ve bankaya karşı sorumlu olacaktır. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekâlet ücretini Alıcı'dan talep edebilir ve her koşulda Alıcı'nın borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, Alıcı'nın borcu gecikmeli ifasından dolayı Satıcının uğradığı zarar ve ziyandan Alıcı sorumlu olacaktır.
BİLDİRİMLER VE DELİL SÖZLEŞMESİ
İşbu Sözleşme tahtında taraflar arasında yapılacak her türlü yazışma, mevzuatta sayılan zorunlu haller dışında, www.dosemehane.com Websitesi'nde yer alan Mesafeli Satış Sözleşmesi Sekmesinden veya elektronik posta aracılığıyla yapılacaktır. Alıcı, işbu Sözleşme'den doğabilecek ihtilaflarda Satıcının resmi defter ve ticari kayıtlarıyla, kendi veya sağlayıcı veri tabanında, sunucularında tuttuğu elektronik bilgilerin ve bilgisayar kayıtlarının, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini, bu maddenin Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 193. maddesi anlamında delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
YÜRÜRLÜK
13 (on üç) maddeden ibaret bu Sözleşme, taraflarca okunarak, tarihinde, Alıcı tarafından elektronik ortamda onaylanmak suretiyle akdedilmiş ve yürürlüğe girmiştir.
SATICI  ALICI

Aydınlatma Metni

Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metni
Döşemehane  olarak kişisel verilerinizin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na ("KVKK") uygun olarak işlenerek, muhafaza edilmesine büyük önem veriyoruz. Döşemehane, KVKK m. 10'dan doğan aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamaları müşterilerimizin ve web-sitemizi ve/veya mobil uygulamalarımızı kullanan 3. kişilerin dikkatine sunar. Döşemehane, işbu Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma metnini yürürlükteki mevzuatta yapılabilecek değişiklikler çerçevesinde her zaman güncelleme hakkını saklı tutar.
1. Kişisel verilerin toplanmasına ilişkin yöntemler
Kişisel verileriniz; işin niteliğine göre değişebilmekle birlikte sözlü, yazılı ya da elektronik ortamda, yukarıda belirttiğimiz amaçlar doğrultusunda Şirketimizce ürün veya hizmetin sunulabilmesi, bu kapsamda sorumluluğumuzun doğru ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi gayesiyle toplanmaktadır. Döşemehane, mevzuattan kaynaklanan yasal yükümlülükler çerçevesinde, üyelik sözleşmesi kapsamında, iletişim izni vermeniz halinde 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nden doğan yükümlülüklerimizin ifası amacıyla verilerin toplanması ve kullanılması gerekmektedir.
2. Kişisel verilerin işlenmesi ve işleme amaçları
Döşemehane, mevzuatın izin verdiği durumlarda ve ölçüde kişisel bilgilerinizi kaydedebilecek, saklayabilecek, güncelleyebilecek, üçüncü kişilere açıklayabilecek, devredebilecek, sınıflandırabilecek ve işleyebilecektir.
Kişisel verileriniz şu amaçlarla kullanılmaktadır:

  • web sitesi/mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapanın/yaptıranın kimlik bilgilerini teyit etmek,
  • iletişim için adres ve diğer gerekli bilgileri kaydetmek,
  • mesafeli satış sözleşmesi ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddeleri tahtında akdettiğimiz sözleşmelerin koşulları, güncel durumu ve güncellemeler ile ilgili müşterilerimiz ile iletişime geçmek, gerekli bilgilendirmeleri yapabilmek,
  • elektronik (internet/mobil vs.) veya kağıt ortamında işleme dayanak olacak tüm kayıt ve belgeleri düzenlemek,
  • mesafeli satış sözleşmesi ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddeleri tahtında akdettiğimiz sözleşmeler uyarınca üstlenilen yükümlülükleri ifa etmek,
  • kamu güvenliğine ilişkin hususlarda talep halinde ve mevzuat gereği kamu görevlilerine bilgi verebilmek,
  • müşterilerimize daha iyi bir alışveriş deneyimini sağlamak, "müşterilerimizin ilgi alanlarını dikkate alarak" müşterilerimizin ilgilenebileceği ürünlerimiz hakkında müşterilerimize bilgi verebilmek, kampanyaları aktarmak,
  • anlaşmalı kurumlarımız ve çözüm ortaklarımız tarafından müşterilerimize öneri sunabilmek, hizmetlerimizle ilgili müşterilerimizi bilgilendirebilmek, hizmetlerimiz ile ilgili müşteri şikayet ve önerilerini değerlendirebilmek, yasal yükümlülüklerimizi yerine getirebilmek ve yürürlükteki mevzuattan doğan haklarımızı kullanabilmek,

3. Kişisel Verilerin Aktarılması
Döşemehane olarak kişisel verilerinizi KVKK'nın 8. Ve 9. Maddeleri çerçevesinde tarafımızdan ve iş ortaklarımızla yürütülen faaliyetlere ilişkin olarak işbu Aydınlatma Metninde belirtilen kişisel veri işleme amaçlarının gerçekleştirilmesi ve aşağıda belirtilen amaçlarla paylaşabilmekte veya aktarabilmekteyiz:
Finansal ilişki içerisinde olduğumuz bankalara ve finans kurumlarına,
Yasal zorunluluk çerçevesinde resmi mercilerin taleplerini yerine getirmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarıyla,
Döşemehane'nin taraf olduğu sözleşmelerde iş planlamasının gerçekleştirilmesi amacıyla ilgili kurumlara/kişilere,
Döşemehane olarak hizmet sunduğumuz veya hizmet aldığımız 3. Kişilere, grup şirketlerine, bağlı şirketlere ve iştiraklere.
4. Kişisel Veri Sahibinin KVK Kanunu'nun ("Kanun") 11. maddesinde Sayılan Hakları
Döşemehane ilgili kişilerin aşağıdaki taleplerine karşılık 30 gün içinde yanıt vermekle yükümlüdür.  
a) Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
b) Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
c) Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
ç) Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
d) Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,
e) 7 nci maddede öngörülen şartlar çerçevesinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,
f) (d) ve (e) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
g) İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
ğ) Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme, haklarına sahiptir.
İlgili kişiler bilgi@dosemehane.com  adresine Döşemehane sistemlerinde kayıtlı posta adresi üzerinden  başvurdukları takdirde ilgili kişi haklarına yönelik talepleri cevaplandırılacaktır.
Ünvanı : Döşemehane
Mersis No: [Mersis No]